LogoUdruzenjaSmall

BALKAN countries snap-shot survey on the management of Atrial Fibrillation

BALKAN countries snap-shot survey on the management of Atrial Fibrillation – BALKAN-AF snap shot surveyje opservaciona, multicentrična, multinacionalna studija preseka o lečenju atrijalne fibrilacije (AF),koja za cilj ima sticanje uvida u pristup lečenju AF u zemljama Balkana.

BALKAN-AF studiju organizuje Udruženje atrijalne fibrilacije Srbije (Serbian Atrial Fibrillation Society – SAFA) i poziva sve zainteresovane istraživače iz balkanskih zemalja da uzmu učešće u ovom projektu. Potvrđeno je da će u studiji učestvovati (pored Srbije): Rumunija, Bugarska, Makedonija, Albanija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina.

Opservacioni multinacionalni karakter istraživanja nesumnjivo će omogućiti niz dragocenih uvida u kliničku praksu u zemljama Balkana u odnosu na lečenje AF, a ovako dobijeni podaci svakako će olakšati svakoj od zemalja učesnica da unapredi pristup dijagnostici i lečenju AF.

Ova strudija je isključivo opservacionog karaktera i zasniva se na dobrovoljnom učešću pacijenata koji daju svoj pisani, informisani pristanak, nakon odobrenja studije od strane lokalnih etičkih odbora. Predviđeno je da se studija istovremeno sprovede u svim zemljama učesnicama, da traje do 4 nedelje i da se za to vreme prikupe i unesu u elektronsku bazu podaci o konsekutivnim pacijentima sa AF koji su pregledani i/ili hospitalizovani u centrima koji učestvuju u studiji.

Unos podataka u elektronsku bazu će biti omogućen posredstvom elektronskog upitnika (electronic case report form – eCRF) koji će biti dostupan na web-stranici SAFA-e, a kome će svi istraživači moći da pristupe preko svog naloga (username i password). U studiji će se prikupljati podaci koji se odnose na običajenu dijagnostiku i lečenje AF (podaci o AF i pratećim komorbiditetima, fizikalni nalaz, EKG, biohemijske analize, ehokardiogram, i sl.), bez dodatnih specifičnih dijagnostičkih ili terapijskih postupaka koji bi uticali na proces rada ili troškove lečenja.

Predviđeno je da se na osnovu stečenih podataka publikuje nekoliko naučnih radova. Prilikom publikacije radova, kao autori se navode svi članovi Odbora BALKAN-AF studije,koji čine nacionalni koordinatori (po jedan iz svake zemlje) i eksterni ekspert iz oblasti AF profesor Gregory Y.H. Lip, kao i još po jedan lekar iz svake zemlje učesnice koji se posebno istakao u realizaciji tog rada (prema odluci nacionalnog koordinatora te zemlje). Imena ovih autora biće navedena ispod naziva rada. Imena svih ostalih istraživača koji su učestvovali u BALKAN AF-u će biti navedena u Apendiksu rada i biće povezana sa nazivom rada u Medline (Pubmed) bazi podataka. Nacionalni koordinatori će po završetku studije dobiti sve prikupljene podatke za svoju zemlju i naknadno mogu da samostalno publikuju radove na osnovu tih podataka, navodeći članove Odbora BALKAN-AF Studije u Appendiksu. Isti princip će važiti za sve zemlje učesnice i za sve publikacije iz BALKAN-AF studije.

Zaključci telekonferencije održane 14.09.2014. u vezi sa BiH:

Potrebno je da se u istraživanje uključi bar još 1 univerzitetski centar (Sarajevo i/ ili Mostar)
Potrebno je da učestvuju 2 ili više ne-univerzitetske bolnice
Potrebno je da učestvuju 2 ili više domova zdravlja (bar 1 treba da bude van glavnog grada)
Učešće privatnih zdravstvenih ustanova je moguće ali je potrebno da se definiše kom nivou zdravstvene zaštite pripadaju (primarni, ne-univerzitetska bolnica…)
Potrebno je imenovati nacionalnog ko-ordinatora studije.
Nakon definisanja cenatra koji učestvuju u studiji, potrebno je napraviti spisak istraživača po centrima (i gradovima gde su centri). Dostaviti spisak istraživača kako bi dobili username i password za pristup elektronskom upitniku (eCRF) preko koga se unose podaci za pacijente.
dr Danijela Loncar ce biti na standu UKBIH i primati prijave svih zainteresovanih za rad u formiranju Balkanskog registra za FA.

Scroll to Top